avelsieve 0.9.8 - en to it translation catalogue (165 entries)

en: You have to define at least one header match text.
it: Dovete definire almeno una regola di corrispondenza sull'intestazione (header).

en: Please try again.
it: Si prega di riprovare.

en: Illegal folder name.  Please select a different name
it: Nome cartella invalido. Si prega di sceglere un nome differente

en: Add New Rule
it: Aggiungi una Nuova Regola

en: New Rule Wizard - Step
it: Creazione Guidata di una Nuova Regola - Passo

en: of
it: di

en: Rule Type
it: Tipo di Regola

en: Condition
it: Condizione

en: Action
it: Azione

en: Confirmation
it: Conferma

en: <p>You have chosen to keep every mail. This is the default action anyway, so you might want to start over with a rule that makes more sense. Select &quot;finished&quot; to save this rule nonetheless.</p>
it: <p>Avete creato un regola che tiene tutte le mail. Questa &egrave; l'azione di default. Potete ricominciare creando una regola pi&ugrave; sensata. Se intendete proseguire salvando questa regola senza senso cliccate su &quot;Terminare&quot;.</p>

en: Please use the buttons on the bottom instead of your browser's reload, back and forward buttons, to build a rule.
it: Durante la creazione di  una regola di filtraggio si prega di utilizzre i pulsanti in basso invece di premere sui pulsanti avanti, indietro o ricarica del vostro browser.

en: Clear this Form
it: Pulisci il Form

en: Start Over
it: Ricominciare

en: Cancel
it: Annullare

en: Move back to step
it: Torna al passo

en: Finished
it: Terminare

en: Move on to step
it: Prosegui al passo

en: What kind of rule would you like to add?
it: Che tipo di regola vuoi aggiungere?

en: AND (Every item must match)
it: AND

en: OR (Either item will match)
it: OR

en: The condition for the following rules is:
it: La condizione per le seguenti regole &egrave;:

en: The header
it: L'intestazione (header)

en: Less...
it: Di Meno...

en: More...
it: Di Pi&ugrave;...

en: This rule will trigger if message is
it: Questa regola si attiver&agrave; se il messaggio &egrave;

en: bigger
it: pi&ugrave; grande

en: smaller
it: pi&ugrave; piccolo

en: than
it:  di

en: The following action will be applied to <strong>all</strong> incoming messages that do not match any of the previous rules.
it: La seguente azione sar&agrave; applicata a <strong>tutti</strong> i messsagi in arrivo che non corrispondono a nessuna delle regole precedenti.

en: Choose what to do when this rule triggers, from one of the following:
it: Scelgi l'azione da attivare quando la regola si innesca, da una delle seguenti:

en: Keep (Default action)
it: Mantenere (Azione di default)

en: Discard Silently
it: Eliminare &quot;silenziosamente&quot;

en: Reject, sending this excuse to the sender:
it: Respingi inviando la seguente scusa al mittente:

en: Please do not send me large attachments.
it: Si prega di non inviarmi file in attachment troppo grandi.

en: Redirect to the following email address:
it: Reinvia al seguente email address:

en: someone@example.org
it: qualcuno@esempio.it

en: Move message into
it: Muovi il messaggio dentro

en: the existing folder
it: la cartella esistente

en: a new folder, named
it: una nuova cartella, chiamata

en: created as a subfolder of
it: creata come sotto-cartella di

en: Also keep copy in INBOX, marked as deleted.
it: Mantieni una copia nella INBOX, contrassegnandola come cancellata.

en: Vacation
it: Vacanza (Vacation)

en: The notice will be sent only once to each person that sends you mail, and will not be sent to a mailing list address.
it: L'avviso sar&agrave; inviato solo una volta ad ogni persona che ti invia la mail e non sar&agrave; inviato all'indirizzo di una mailing list.

en: Addresses: Only reply if sent to these addresses:
it: Rispondi solo se il messaggio &egrave; stato inviato ai seguenti indirizzi:

en: Days: Reply message will be resent after
it: Il messaggio di risposta sar&agrave; reinviato dopo

en: days
it: giorni

en: Use the following message:
it: Utilizza il messaggio seguente:

en: This is an automated reply; I am away and will not be able to reply to you immediately.
it: Questa &grave; una risposta automatica: non ci sono e non sono in grado di risponderti immediatamente.

en: I will get back to you as soon as I return.
it: Ti risponder&ograve; non appena sar&ograve; tornato.

en: Additional Actions
it: Azioni Aggiuntive

en: If this rule matches, do not check any rules after it.
it: Se questa regola coincide, non controllare nessun'altra regola dopo questa.

en: Notify me, using the following method:
it: Inviami una notifica utilizzando il seguente metodo:

en: Destination
it: Destinazione

en: Message
it: Messaggio

en: Priority
it: Priorit&agrave;

en: Help: Valid variables are:
it: Aiuto: le variabili valide sono:

en: Your new rule states:
it: La vostre condizioni della nuova regola:

en: If this is what you wanted, select Finished. You can also start over or cancel adding a rule altogether.
it: Se questo &egrave; ci&ograve; che volete, cliccate sul pulsante &quot;Terminare&quot;. Altrimenti potete ricominciare o annullare.

en: Configure Anti-SPAM Protection
it: Configura Protezione Anti-SPAM

en: All incoming mail is checked for unsolicited commercial content (SPAM) and marked accordingly. This special rule allows you to configure what to do with such messages once they arrive to your Inbox.
it: Tutte le mail in arrivo sono controllate per verificare la presenza di un contenuto commerciale non sollecitato (SPAM) e contrassegnate di conseguenza. Questa regola specaile ti permette di configurare l'azione da intraprendere con questi messaggi una volta arrivati nella vostra Inbox.

en: Select %s to add the predefined rule, or select the advanced SPAM filter to customize the rule.
it: Selezione %s per aggiungere la regola predefinita, o seleziona un filtro SPAM avanzato per castomizzare la regola.

en: Advanced Spam Filter...
it: Filtro Anti Spam avanzato...

en: Messages with SPAM-Score higher than the target value, the maximum value being %s, will be considered SPAM.
it: I messaggi con un punteggio SPAM superiore a quello impostato, essendo il valore massimo %s, saranno considerati SPAM.

en: SPAM Lists to check against
it: Liste SPAM da confrontare

en: Error Encountered
it: Errore

en: For <strong>ALL</strong> incoming messages;
it: Per <strong>TUTTI</strong> i messaggi in arrivo;

en: All messages considered as <strong>SPAM</strong> (unsolicited commercial messages)
it: Tutti i messaggi considerati come <strong>SPAM</strong> (messaggi commerciali non sollecitati)

en: matching the Spam List(s):
it: corrispondente alla Lista/e Spam

en: and with score greater than %s
it: e con punteggio maggiore di %s

en: will be
it: sar&agrave;

en: stored in the Junk Folder.
it: memorizza nella cartella Junk.

en: stored in the Trash Folder.
it: memorizza nella cartella Trash.

en: If
it: Se

en: <em>any</em> of the following mail headers match:
it: <em>qualunque</em> delle seguenti intestazioni della mail (headers) corrisponde:

en: <em>all</em> of the following mail headers match:
it: <em>tutte</em> le seguenti intestazioni della mail (headers) corrispondono:

en: the header
it: l'intestazione (header)

en: is
it: &egrave

en: is not
it: non &egrave

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: matches
it: corrisponde

en: is greater than
it: &egrave maggiore di

en: is greater or equal to
it: &egrave maggiore o uguale a

en: is lower than
it: &egrave minore di

en: is lower or equal to
it: &egrave minore o uguale a

en: is equal to
it: &egrave uguale a

en: is not equal to
it: non &egrave uguale a

en: matches the regural expression
it: corrisponde alla espressione regolare

en: does not match the regural expression
it: non corrisponde alla espressione regolare

en: exists
it: esiste

en: the size of the message is
it: la dimensione del messaggio &egrave

en:  bigger
it:  pi&ugrave; grande

en:  smaller
it:  pi&ugrave; piccolo

en: then
it: allora

en: <em>keep</em> it.
it: <em>mantienilo</em>.

en: <em>discard</em> it.
it: <em>eliminalo</em>.

en: <em>reject</em> it, sending this excuse back to the sender:
it: <em>respingilo</em>, inviando le scuse al mittente:

en: <em>redirect</em> it to the email address
it: <em>reinvialo</em> all'indirizzo email

en: <em>file</em> it into the folder <strong>
it: <em>archivialo</em> nella cartella<strong>

en: reply with this vacation message:
it: rispondi con il messaggio di vacanza (vacation):

en:  Also keep a copy in INBOX, marked as deleted.
it:  Mantieni una copia nella INBOX, contrassegnandola come cancellata

en:  Also notify using the method
it:  Inoltre notifica utilizzando il metodo

en: with
it: con

en: priority and the message
it: priorit&agrave; e il messaggio

en:  Then <strong>STOP</strong> processing rules.
it:  Quindi <strong>FERMA</strong> l'esecuzione delle regole.

en: Address Match
it: Filtraggio sull'Indirizzo

en: Header Match
it: Filtraggio sull'intestazione (header)

en: Perform an action on messages matching a specified header (From, To etc.).
it: Effettua un'azione sui messaggi coincidenti una specifica intestazione (header: From, To ecc..).

en: Size
it: Filtraggio sulle Dimensioni

en: Perform an action on messages depending on their size.
it: Effettua un azione sui messaggi a seconda delle dimensioni.

en: All Messages
it: Filtraggio su Tutti i Messaggi

en: Perform an action on <strong>all</strong> incoming messages.
it: Effettua un azione su <strong>tutti</strong> i messaggi in ingresso.

en: regexp
it: espressione regolare

en: verbose
it: verbosa

en: Mobile Phone Message (SMS)
it: SMS

en: Email notification
it: E-Mail

en: Notification via Zephyr
it: Notifica via Zephyr

en: Notification via ICQ
it: Notifica via ICQ

en: Low
it: Bassa

en: Normal
it: Normale

en: High
it: Alta

en: Delete
it: Elimina

en: Edit
it: Modifica

en: Duplicate
it: Duplica

en: Move Up
it: Sposta in Alto

en: Move Down
it: Sposta in Basso

en: Junk Folder
it: Cartella Junk

en: Store SPAM message in your Junk Folder. Messages older than %s days will be deleted automatically.
it: Memorizza i messaggi di tipo SPAM nella vostra cartella Junk. I messaggi pi&ugrave; vecchi di %s saranno cancellati automaticamente.

en: Trash Folder
it: Cartella Trash

en: Store SPAM message in your Trash Folder. You will have to purge the folder yourself.
it: Memorizza i messaggi di tipo SPAM nella vostra cartella Trash. Dovrete svuotare la cartella Trash da soli.

en: Discard SPAM message. You will get no indication that the message ever arrived.
it: Elimina i messaggi di tipo SPAM. Non riceverete nessuna notifica dell'arrivo del messaggio.

en: Editing Mail Filtering Rule
it: Regole di Filtraggio Esistenti

en: Apply Changes
it: Applica le Modifiche

en: Message Filters
it: Filtri dei Messaggi

en: Server-Side mail filtering enables you to add criteria in order to automatically forward, delete or place a given message into a folder.
it: I filtri sul server per i messaggi ti permettono di impostare regole per automatizzare il forward, la cancellazione o lo spostamento in una cartella, delle mail in entrata.

en: Filters
it: Filtri

en: Unable to load script to server.
it: Impossibile caricare lo script sul server.

en: Server responded with:
it: Il server ha risposto con:

en: Please contact your administrator.
it: Si prega di contattare l'amministratore del sistema.

en: Could not log on to timsieved daemon on your IMAP server
it: Impossibile connettersi al server SIEVE sul server IMAP

en: Current Mail Filtering Rules
it: Regole di Filtraggio Esistenti

en: No Filtering Rules Defined Yet
it: Nessuna Regola di Filtraggio ancora Definita

en: in order to save your rules.
it: per salvare le vostre regole.

en: Could not set active script on your IMAP server
it: Impossibile attivare lo script SIEVE sul server IMAP

en: Could not get SIEVE script from your IMAP server
it: Impossibile leggere gli script SIEVE dal server IMAP

en: (Probably the script is size null).
it: (Probabilmente le dimensioni dello script sono nulle).

en: All your rules have been deleted
it: Tutte le vostre regole sono state eliminate

en: Delete Selected
it: Elimina le Regole Selezionate

en: Server-Side Mail Filtering
it: Filtraggio sul Server per le Mail

en: Here you can add or delete filtering rules for your email account. These filters will always apply to your incoming mail, wherever you check your email.
it: Qui, voi potete aggiungere o rimuovere le regole di filtraggio per la vostra casella email. Questi filtraggi saranno applicati a tutte le vostre email in arrivo. I filtri sono impostati sul server e quindi sono attivi indipendentemente dal programma usato per leggere la posta.

en: When you are done with editing, <strong>remember to select &quot;Save Changes&quot;</strong> to activate your changes!
it: Quando avete terminato con le modifiche, <strong>ricordate di selezionare&quot;Salva le Modifiche&quot;</strong> per attivarle!

en: Successfully added new rule.
it: Aggiunta con successo la nuova regola

en: Successfully updated rule #
it: Aggiornata con successo la regola #

en: Successfully deleted rule #
it: Eliminata con successo la regola #

en: The following table summarizes your current mail filtering rules.
it: La seguente tabella riassume le regole di filtraggio esistenti.

en: No
it: Num

en: Description of Rule
it: Descrizione della Regola

en: Display as:
it: Visualizza in modalit&agrave;

en: Options
it: Opzioni

en: Add a New Rule
it: Aggiungi una Nuova Regola

en: When you are done, please click the button below to return to your webmail.
it: Quando avete terminato, cliccate sul pulsante in basso per terminare.

en: Save Changes
it: Salva le Modifiche

en: Created:
it: Creato:

en: Last modified:
it: Ultima Modifica:
